logo

Стартира кампания за набиране на приемни семейства по програма „Приеми ме 2015”

28-06-2019

В Пловдив стартира кампания за набиране на професионални приемни семейства по програма „Приеми ме 2015”. Тя ще се реализира на територията на град Пловдив и региона. Началото й обявиха заместник-кметът с ресор "Спорт, младежки дейности и социална политика" Георги Титюков и екипът па проекта „Приеми ме 2015”. Целта е насърчаване на приемни семейства, които да поемат временно грижата за деца до 3 годишна възраст, осигурявайки мярка за закрила и възпитаване в семейна среда.

Задачата на инициативата е до края на 2019 г. да бъдат утвърдени и обучени 31 професионални приемни семейства. От тях  7 за община Пловдив, 5 за Карлово, 3 – за община Хисар, по две за Асеновград и Сопот.  Професионални приемни семейства трябва да бъдат утвърдени още в общините Марица, Съединение, Калояново и Първомай. До този момент в област Пловдив професионалните приемни семейства са 90 на брой, като от тях само 18 са свободни.

Приемните родители трябва да отговарят и на определени критерии, сред които са: достатъчно жилищно пространство, клинично здраве, да не са лишавани от родителски права и да нямат проблем с алкохол и с наркотици.

 „Приемните семейства правят чудеса, тяхната грижа е 24 часа. Има случаи, които само животът може да създаде. Има случаи, когато деца са в много затруднено положение, изоставени или неглижирани. Приемните родители са най-добрите хора, защото подпомагат на децата в риск и на техните семейства, които също често имат нужда от подкрепа“, посочи заместник-кметът Георги Титюков.

„Децата, които са отглеждани в приемни семейства, биват осиновени или след време се връщат в техните семейства. Изключително малък брой остават при приемните си родители на голяма възраст“, обясни Веселина Ботева, директор Дирекция „Социална политика“.

Ролята на приемните родители не е само да се стремят да осигуряват добри жилищни условия, но да се погрижат и възпитанието на децата.

„Често ние спасяваме деца, учим ги на навици, помагаме им да се социализират и да се интегрират в обществото“, споделиха представители на приемните родители.

Надка Петрова, която е директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства, е на мнение, че при изоставените деца се наблюдава изоставане в тяхното психологическо развитие. Затова в центровете от семеен тип и в приемната грижа децата се отглеждат в среда, близка до семейната.

Обратно